Londýn - Buckinghamský palác

Londýn

Nevzhledný, kolosální Buckinghamský palác slouží jako stálé sídlo vladaře v Londýně od chvíle, kdy na trůn usedla královna Viktorie. Vznikl v r. 1702 jako městské sídlo vévody z Buckinghamu. kdy byl postaven na místě nechvalně proslulého vykřičeného domu a v r. 1762 ho syn vévody prodal Jiřímu III. Budova byla renovována koncem 20. let 19. st. Nashem a později ještě jednou v r. 1913, díky čemuž se z ní stala naprosto nevýrazná stavba. Po deset měsíců v roce tu toho není příliš k vidění kromě Střídání stráží, půlhodinového ceremoniálu, při němž oddíl královniny pěší stráže pochoduje na příslušnou pochodovou hudbu od St. James's Paláce (květen-srpen denně 11.30; září-duben každý druhý den; v případě špatného počasí se nekoná). Od r. 1993 se tyto posvátné brány otevírají vždy na dva měsíce v roce. Buckinghamský palác si budete moci prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Londýna.

Londýn

Vstupenky se prodávají v pokladně ve stanu v Green Parku, na západním konci The Mall; fronty zde bývají různě dlouhé, ale mohou být velmi únavné a po koupi lístku je třeba ještě dále čekat na určenou dobu prohlídky. Vevnitř vás pak přes veškerou radost, že se vám podařilo proniknout za zakázané zdi, nečeká nic převratného - z 660 místností paláce jich můžete zhlédnout jen osmnáct a nikde není sebemenší známka života, neboť královna každé léto zamíří do Skotska.

Za rozlehlým nádvořím, odkud můžete spatřit Nashovo kryté sloupořadí, které poskytovalo pohled na St. James's Park, dokud nebylo královnou Viktorií uzavřeno, narazíte na Grand Hall, původní sál vévody z Buckinghamu. Nyní je vyzdoben podle vkusu Edwarda VII. změtí rudé a zlaté barvy a dominuje mu Nashovo točité, kudrlinkami zdobené Grand Staircase (Velké schodiště). Za řadou nezajímavých královských portrétů, krásně osvětlených Nashovou skleněnou kupolí, je Guard Room (Pokoj pro stráže), ozdobený gobelínovými tapiseriemi a skulpturou z 19. st., který dále ústí do Green Drawing Room (Zelený přijímací pokoj) s nezvykle ostře zelenými stěnami, červeným kobercem a obrovskými lustry. V Throne Room (Trůnní sál) ke svému zklamání nenaleznete žádný vznosný trůn, pouze dvě růžová křesla s iniciálami ER a P.

Buckingham

Ovšem Nashova klenbová Picture Gallery (Obrazová galerie), jež směřuje přímo do středu paláce, je skutečně nádherná. Zde jsou vystavena vybraná díla z královniny umělecké sbírky (která je oproti sbírce National Gallery více než trojnásobná) - našli byste zde např. několik Van Dycků, dva Rembrandty a jednoho skvělého Vermeera. Ze zbývajících místností stojí za zmínku např. snad až přehnaně šarlatová a pozlacená State Dining Room (Reprezentační jídelna) a Nashův Blue Drawing Room (Modrý přijímací pokoj) s třiceti sloupy z napodobeniny onyxového mramoru, aksamitovými tapetami a nádherným sévreským porcelánovým stolkem vyrobeným pro Napoleona. Jalový White Drawing Room (Bílý přijímací pokoj), plný drahocenných francouzských starožitností, se každý rok stává absurdním dějištěm jednoho královského žertíku - při přijímání diplomatického sboru sem královna a rodina vždy z nějakého záhadného důvodu přichází přivítat velvyslance tajnými dveřmi ukrytými za krbem.

Buckingham

Další vybraná díla z královniny umělecké sbírky můžete spatřit v Queen‘s Picture Gallery (denně 9.30-16.30; 4 L, zastávka metra Victoria) vedle paláce na Buckingham Palace Road. Obvykle jsou zde vystavena díla Reynoldse, Gainsborougha, Vermeera, Rubense. Rembrandta a Canaletta, jež tvoří základ celé sbírky. Další okázalosti můžete zhlédnout v Nashově Royal Mews o kus dále taktéž na Buckingham Palace Road. Hlavní atrakcí jsou zde královské kočáry vystavené v řadě na dvoře pod skleněným krytem, zvláště pak Zlatý kočár vyrobený pro Jiřího III. v r. 1762, pokrytý dvaadvacetikarátovým zlatem a vážící čtyři tuny, jehož nápravu podpírají čtyři sochy v životní velikosti. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Londýna.