Londýn - Tower

Tower

Tower of London - jedna z hlavních londýnských atrakcí, se tyčí nad řekou na východním okraji starých městských hradeb. Dodnes patří k nejpozoruhodnějším stavbám Londýna. Byl dějištěm mnoha krvavých událostí v historii národa a místem, kam by se měl každý návštěvník či obyvatel města alespoň jedenkrát podívat. Ačkoli je znám především jako místo, kde byli lidé vězněni a popravováni, sloužil střídavě i jako královská rezidence, zbrojnice, mincovna, zvěřinec, observatoř a také jako místo, kde jsou uloženy korunovační klenoty - kteroužto funkci plní dodnes. Byl zde také královský zvěřinec - opatrovateli královského leoparda byla za vlády Eduarda II. denně vyplácena šestipence na výživu leoparda a jedna penny pro něj jako honorář. Tower si budete moci prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Londýna.

Mezi zástupy turistů bychom snadno mohli zapomenout také na to, že Tower je navíc i nejlépe zachovanou (i když z velké části restaurovanou) středověkou pevností v zemi. Jeho stavbu započal Vilém Dobyvatel a Tower byl původně jen prostou rozhlednou, ovšem svou současnou podobu získal Tower z velké části již koncem 13. st. Než se vydáte na prohlídku areálu Toweru, je užitečné vydat se na prohlídku s průvodcem, kterou zdarma každou půlhodinu pořádá jeden z beefeaterů (jejichž oficiální titul zní Yeoman Warders). Těchto strážců v tudorovském kostýmu je zde přes 40 a mohou vás zavést i do míst, která jsou jinak nepřístupná.

Tower

Návštěvníci dnes do Toweru vstupují z Water Lane, ale kdysi dávno sem většinu vězňů přiváželi skrze Traitors’ Gate (Branou zrádců) obrácenou k řece. Do nedalekého Bloody Tower (Krvavého Toweru), jenž tvoří hlavní vchod do Inner Ward (vnitřní nádvoří), odklidil v r. 1483 dvanáctiletého Eduarda V. a jeho desetiletého bratra jejich strýc, budoucí Richard III., „kvůli jejich vlastnímu bezpečí“. Zde byli také později zavražděni. Tady byl taktéž třikrát vězněn sir Walter Raleigh, přičemž jednou zde strávil nepřetržitých třináct let. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Londýna.

...více o prohlídce Toweru »