Londýn - Katedrála sv. Pavla

Londýn

St. Paul‘s Cathedral - nejkrásnější stará budova v City. je už pátým kostelem postaveným na tomto místě. Její bezprostřední předchůdkyně, obrovská gotická katedrála, byla nenávratně zničena během Velkého požáru a Wren dostal za úkol postavit zde za ni náhradu - byla to jen jedna z více než padesáti zakázek na kostely, které po požáru obdržel. S obrovskou kupolí pokrytou olovem, která je druhá největší po kupoli Sv. Petra v Římě, zůstává St. Paul‘s dominantní stavbou City. Zvláště skvostné je její západní průčelí, především večer, kdy je zalito zeleným světlem. Ve Westminster Abbey je pohřbeno mnoho slavných lidí, jsou v něm skvělé předreformační sochy a jsou zde korunováni angličtí panovníci. Na druhé straně St. Paul‘s je sice neosobní, ale dokonale propočítaný architektonický skvost, v němž je pohřebiště kapitánů, nikoli králů, i když umělců je zde pochováno více než ve Westminster Abbey. Katedrálu sv. Pavla si budete moci prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Londýna.

Krásu St Paul‘s lze nejlépe obdivovat pod kupolí zdobenou (přes Wrenův nesouhlas) Thornhillovými freskami. Zdaleka nejbohatěji zdobenou částí katedrály je však oltářní prostor, kde se nacházejí okázalé, nakudrlinkované zlacené mozaiky s obrazy ptáků, ryb, zvířat a zeleně, které pocházejí z 90. let 19. st.. Řezbami zdobená sedadla v chóru z dubu a lipového dřeva a impozantní kostra varhan jsou dílem Wrenova dvorního řezbáře Grinlinga Gibbonse. Ve vedlejší jižní lodi se nachází jediná kompletní socha, která přežila ze staré St. Paul’s, portrét Johna Donna, básníka, kazatele a svého času i děkana St Paul’s.

Řada schodů, která začíná v jižní lodi, vede ke třem galeriím kupole, z nichž první je vnitřní Whispering Gallery (Šeptací galerie), která získala jméno díky svým akustickým vlastnostem - to, co najedné straně galerie zašeptáte proti stěně, je zřetelně slyšet o 30 metrů dále na straně druhé. Většinou je zde však natolik rušno, že stejně neslyšíte nic kromě šumění davu. Druhé dvě galerie jsou venkovní - Stone Gallery (Kamenná galerie) kolem balustrády u základny kopule a konečně Golden Gallery (Zlatá galerie) pod zlatou koulí a křížem, které katedrálu završují.

I když hlavní loď je plná zbytečně okázalých pomníků vojenských hodnostářů, těla pohřbených se nalézají pouze ve sklepení, které je údajně největší v Evropě. Díky nabíleným stěnám a jasnému osvětlení je to však jedno z nejméně působivých mauzoleí, jaké si dokážete představit. Hned po pravici naleznete Artists's Corner (Koutek umělců), který se může pochlubit tolika malíři a architekty, kolik má Westminster Abbey básníků. Navíc je zde pochován i sám Christopher Wren. Dalšími dvěma hvězdnými hrobkami jsou hrobky admirála Nelsona a Wellingtona, kteří jsou oba pochováni na prostředním stupínku a oba přitom ještě mají okázalejší pomníky nahoře. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Londýna.